Questing

MOTTO

„Najlepsze questy potrafią uchwycić i oddać ducha miejsca. Oddanie jednak tego ducha wymaga,
abyśmy to przeżyli czy odkryli poprzez własne doświadczenie. Jeśli pragniemy odnaleźć ducha
miejsca, musimy się nauczyć, jak dostrzegać szczegóły i odkrywać ukryte historie.”
Steven Glazer

Turystyka z zagadkami czy odkrywanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, to najczęściej spotykane w Polsce określenia na questing. Jeśli dodamy, że jest to zabawa łącząca elementy harcerskich podchodów i gier terenowych, której zwieńczeniem jest odnalezienie skarbu – mamy prawie kompletną definicję. Prawie. Bo questing to coś więcej. Jest zjawiskiem wieloaspektowym. I nie należy ujmować go tylko w ramy nowego produktu na turystycznej mapie Polski. Nie jest także wyłącznie metodą poznawania dziedzictwa miejsca.

CELE QUESTINGU

Odnaleźć tożsamość

Każdy region, każde miasto, każda okolica może poszczycić się czymś, co ją wyróżnia. Dla jednych będzie to zapomniana legenda, dla innych niespotykane elementy krajobrazu, dla jeszcze innych ciekawe okazy fauny i flory. Jednak wszystkie te elementy tworzą tożsamość miejsc, których dotyczą. Dzięki questingowi w nieszablonowy sposób możemy stać się uczestnikami fascynującej przygody, poszukiwaczami skarbów, odkrywcami tajemnic małych ojczyzn. Kiedy 15 lat temu, Amerykanin Steven Glazer – twórca questingu, rozpoczął realizację swego projektu, nikt nie przypuszczał, że w dobie postępu cywilizacyjnego i rozwoju techniki, ta forma turystyki, korzeniami sięgająca przecież do harcerskich gier patrolowych, stanie się nie tylko sposobem na poznawanie otaczającego świata, ale i atrakcyjną formą aktywności. Od powszechnej globalizacji nie sposób uciec. Dlatego, tym bardziej warto na chwilę przystanąć i spróbować rozwiązania słownych zagadek, będących kluczem do odkrycia dziedzictwa kulturowego regionu, o którym opowiadają. Dzięki ciekawie poprowadzonej narracji, uczestnik guestu, w turystyczną przygodę angażuje emocje i ,jak podkreśla Glazer, nie tylko identyfikuje się z miejscem, ale zapamiętuje informacje tego miejsca dotyczące. Poprzez to buduje także swoją własną tożsamość.

Połączyć pokolenia

Ten proces ma także inny głębszy wymiar. Podkreśla wartość wspólnoty. Co więcej, wzmacnia więzi pomiędzy poszczególnymi jej członkami poprzez wspólne zaangażowanie w tworzenie questów. Jest więc międzypokoleniowy i uniwersalny. Pozwala na wzajemne spotkanie różnych osób, należących do tej samej lokalnej społeczności. Dzieci, młodzież biorące udział w tworzeniu questów mają szansę poznać osoby posiadające wiedzę na temat regionu, jego historii, legend czy anegdot. Często najbliższą okolicę, którą znają od dzieciństwa, odkrywają na nowo, nie mogąc wyjść ze zdumienia jak wiele skarbów kryją ich małe ojczyzny. Dzięki questom odkrywają ich potencjał i zaczynają działać na rzecz rozwoju swojego lokalnego środowiska szukając wyróżników mogących je zapromować. A to z kolei wyrabia w młodych ludziach prawidłowe wzorce społeczne oparte na pogłębianiu poczucia tożsamości ze swoim miejscem zamieszkania.

Dobrze się bawić

Oprócz funkcji edukacyjnej, celem questingu jest także dobra zabawa. Taka niewątpliwie towarzyszy i tworzeniu questów, i ich realizacji. Jest o tym przekonany Łukasz Wilczyński z Planet PR, trener questingu, który szkolił się u samego Stevena Glazera. Uczestnik zabawy przeistacza się w poszukiwacza skarbów. Na początku dostaje mapkę i opis, czyli zapisane prozą lub wierszem zadanie do zrealizowania. Wędruje zgodnie z instrukcjami rozwiązując zagadki i łamigłówki, Tym sposobem dociera do miejsc, tajemnic, legend, ciekawych zjawisk przyrodniczych, które nie są opisane w żadnym przewodniku. Nie można znaleźć ich w Internecie, – mówi Wilczyński. Są to miejsca, do których chce go zaprowadzić organizator. Na końcu wędrowiec odkrywa skarb – przeważnie skrzynkę z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest. A twórcy questów? Są pierwszymi testującymi i, jeśli podczas przygotowywania zagadek sami dobrze się bawią oraz czerpią radość z tworzenia, to podobne emocje będą towarzyszyć turyście – odkrywcy. Dlatego tak ważne jest, aby podczas szkoleń poszukać odpowiedzi na pytania: co to jest questing, na co zwracać uwagę podczas tworzenia ścieżek, gdzie szukać inspiracji i jak porządkować pojawiające się pomysły – dodaje Wilczyński.

Spędzić czas z rodziną

Tak przygotowane questy mogą być doskonałą i atrakcyjną formą zwiedzania ciekawych                 i, pozornie, mniej ciekawych miejsc. Stanowią także świetne uzupełnienie oznakowanych szlaków i tras turystycznych. Co więcej, dzięki questingowi dotarcie do tajemnic, legend, ciekawych zjawisk przyrodniczych, które nie są zapisane w żadnym przewodniku, okaże się fascynującą przygodą. Ale nie tylko to. Czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi to coś, czego nie można kupić za żadne pieniądze świata. To wszystko sprawia, że questing jest tak wyjątkowy.

QUESTING W PIGUŁCE

Cele questingu

• Odkrycie na nowo regionu poprzez wyjątkowe elementy i historie związane z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym.

• Aktywizacja lokalnej społeczności (dzieci, młodzież, regionaliści, zarządcy atrakcji turystycznych, osoby zajmujące się promocją).

• Promocja regionu poprzez nową formę turystyki.

Rodzaje questów (podział z uwagi na:)

• źródło:
- naturalne
- historyczne
- sezonowe
• stopień trudności
• czas realizacji:
– krótkie (20-30 min)
– optymalne (30-45 min)
– długie (1 h+)–

Niezbędne elementy:
– mapa
– wierszowane wskazówki
– skrzynka i pieczątka
– dobra zabawa

Dobrze przygotowany quest:
• stanowi dobrą formę zabawy,
• jego przejście może stanowić wyzwanie,
• jego rozwiązywalny,
• prowadzi przez interesujący obszar,
• opowiada ciekawą historię,
• ma intrygująco napisane wskazówki,
• ma dobrze ukryty „skarb”
• nigdy się nie nudzi

Szczegółowe informacje oraz wsparcie merytoryczne:

Planet PR

Aleja 3 Maja 9/101
30-062 Kraków

tel. +48 12 376 42 70
fax +48 12 376 42 80

e-mail: questing @ planetpr.pl

Odpowiedzi: 4 do wpisu “Questing”

 1. EWa napisał(a):
  21 lutego 2011 o godz. 22:09

  Witam,proszę o informację czy ktoś w Polsce organizuje warsztaty questingowe ,szkolenia w tym zakresie

  Ewa

  • admin napisał(a):
   22 lutego 2011 o godz. 13:17

   Witam,

   w Polsce warsztaty questingowe, jak również szkolenia z zakresu metodologii prowadzą trenerzy z Agencji Planet PR (www.planetpr.pl). Adres do korespondencji:questing@planetpr.pl

 2. Planet PR napisał(a):
  22 lutego 2011 o godz. 13:12

  Tak, proszę napisać na questing@planetpr.pl

 3. Joanna napisał(a):
  15 lipca 2011 o godz. 18:50

  Prosze o kontakt w sprawie questingu. Chce w te wakacje z dziećmi pojechać na poszukiwanie skarbu. Czytałąm, że coś takiego ma być w Bałtowie. Nie moge jednak znaleźć żadnego kontaktu tam. Czy ktoś może mi pomóc???
  Dziękuję.

Zostaw odpowiedź